Powered by Smartsupp Bali - ostrov Bohů a tanečnic | e-shop Putu.cz

Originály z Bali a Indonézie

Vše skladem

Ruční výroba

Ruční výroba z Indonesie

produkt

7.5. 2017

Bali: ostrov Bohů a tanečnic

Určitě už znáte kouzelný ostrov Bali, o kterém všichni mluví. Věděli jste ale, co všechno tento tajuplný ostrov skrývá?

Lucie Kočandrlová Cestovatelské články

picture

Bali je indonéský ostrov, který leží mezi Jávou a Lombokem. Od zbytku Indonésie se však výrazně liší, a to nejen kulturou, jazykem a geografií, ale především také náboženstvím. Zatímco téměř celá Indonésie vyznává islám, na Bali se dodnes drží hinduismus a buddhismus. V současnosti však náboženství Bali nazýváme takzvaným „balijským hinduismem“, jelikož se od indického značně liší. K tomuto náboženství se dnes hlásí více než 90 % obyvatel Bali. Abychom však zjistili, proč tomu tak je, musíme se nejdříve podívat do historie.

Nejstarší balijské nálezy datujeme kolem roku 2000 před naším letopočtem. Jedná se o australo-asijskou kulturu, která na Bali přicházela z Taiwanu. Z této doby máme například kamenné nástroje, lodě a kostry skrčených těl. Hinduismus do Indonésie proniká až s indickými kupci kolem 4. - 8. století našeho letopočtu. Nejdříve se dostává na Jávu a Sumatru, až se postupně šíří dál i na ostrov Bali. V průběhu historie má pak Jáva na Bali čím dál větší vliv, až nakonec vládu ve 14. století úplně převezme. Na Jávě se totiž tou dobou velmi rozšiřuje islám, který tehdejší vládu - hinduistickou dynastii Mandžapahit – přiměje ostrov opustit. Dynastie se rozhodne přestěhovat právě na Bali, kde je hinduismus velmi rozšířený a upevní ho zavedením kastovního systému, který se na ostrově drží dodnes. V současnosti sem sice přichází velká spousta muslimských dělníků z Jávy, hinduismus ale stále převládá. Proč se sem však islám nikdy nedostal ve větší míře, není přesně jasné. 

Náboženství je vlastně součástí balijské kultury, a to ať už mluvíme o ohromných ceremoniích, rozsáhlých festivalech a výstavbě tisíců chrámů nebo třeba jen o tanci. Ne nadarmo se totiž říká, že je Bali ostrovem Bohů a tanečnic. Jejich tradiční tance se na Bali udržují už po staletí. Dříve se uskutečňovaly hlavně pod záštitou králů, jejichž prestiž se pak odvozovala od schopnosti předvést co nejokázalejší ceremonie. Děti se umění tance musí učit již od útlého dětství, protože je opravdu velmi složité a na ostrově existují až stovky druhů tance. Často jde v tanci taky o zpodobnění příběhů z hinduistických eposů, takže musí být tanečníci schopni věrohodně předvést způsob vyjadřování nejrůznějších bohů a historických postav. K tomu jim pak dopomáhají jejich pestré a bohatě zdobené kostýmy. Jeden z nejvýznamnějších a turisticky nejvyhledávanějších tanců je pak například Barong, který je ztvárněním boje mezi dobrem a zlem. 

Kultura však není jedinou zajímavostí, kterou můžeme na Bali najít. Bali je také zajímavé svou rozmanitou geografií. Například jih ostrova je speciální svými nádhernými bílými písečnými plážemi, které jsou omývané průzračnou vodou Indického oceánu. Naopak východ a sever je sice tvořen šedo-černými vulkanickými plážemi, ale zase nabízí korálové útesy, které lákají k potápění a šnorchlování. Když už jsme u těch vulkánů, nesmíme zapomenout ani na nejvyšší horu Gunung Agung a nebezpečný vulkán Batur, jakožto vrcholky, které zdobí balijské panorama. Stratovulkán Gunung Agung sice v současnosti aktivní není, zato však sopka Batur ano. Před 30 000 lety dokonce prodělala tak katastrofickou erupci, že je dnes považována za jednu z největších vulkanických událostí na Zemi. 

Bali zkrátka nabízí opravdu velké množství vyžití. Můžete si zde například vyzkoušet surfování, poznat balijskou kulturu skrze obrovské ceremonie, prohlédnout si rozsáhlá rýžová pole či vodopády anebo se prostě jen tak vypravit na túru do hor, která Vás zavede k dech beroucím chrámům ukrytým vysoko v oblacích. Je až s podivem, jaké nepřeberné množství zajímavostí se na tomto malém ostrově skrývá. Ať už Vás tedy zajímá kultura, túry po horách nebo jen relax a opalování se v tropickém počasí, jistě si zde přijdete na své.

 

Přečtěte si také